Jak wybrać buty dla triathlonisty?

 

Osoby, które wiosną ruszają z przygotowaniami do sezonu triathlonowego, powinny z wyprzedzeniem pomyśleć o odpowiednim obuwiu. To właśnie dobre buty sprawiają, że uprawianie ulubionego sportu staje się łatwiejsze, a jednocześnie maleje ryzyko nabawienia się kontuzji. Wspomnienie o triathlonie nie jest zresztą przypadkowe, mamy bowiem do czynienia z dyscypliną sportu, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Trudno dziwić się więc, że już pod koniec zimy pierwsi triathloniści pojawiają się w sklepach sportowych poszukując rozwiązań, które ułatwią im trenowanie. 

 

Triathlon to dość specyficzna dyscyplina, nie zaskakuje więc to, że trening często idzie w parze z naprawdę dużymi wydatkami. Już choćby dlatego duże znaczenie ma rozważny wybór sprzętu. Gdy zastanawiamy się nad cechami, jakie charakteryzują idealne obuwie triathlonowe, w pierwszej kolejności musimy uświadomić sobie, że nie ma ono wcale wiele wspólnego z klasycznymi butami do biegania. Tu na pierwszy plan wysuwa się to, że są to buty, które zakłada się ze zdecydowanie większą łatwością. Wielu entuzjastów tego sportu rezygnuje ze stosowania skarpet, trudno więc wyobrazić sobie stosowanie klasycznych butów,​ które z trudem mieszczą się na wilgotnej stopie. Inna różnica dotyczy wnętrza tego rodzaju obuwia często opisywanego jako nieobciążające. Osoby, które decydują się na starty bez skarpet nie ryzykują kontuzji jedynie wówczas, gdy w ich butach znajduje się wyjątkowo delikatna wyściółka. Pozwala to na ochronę delikatnej skóry i sprawia, że nogi mają przestrzeń niezbędną im podczas wykonywania intensywnej pracy. Dość istotną różnicą jest też brak sznurówek, co również podyktowane jest dążeniem do tego, aby zapewnić sportowcom maksimum wygody. To czas ma decydujące znaczenie podczas zawodów, a ograniczanie sekund spędzanych w strefie zmian może przesądzać o zwycięstwie zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z wyrównaną stawką.

Podczas wyboru kluczowe znaczenie ma rozmiar buta i tu jednak należy mieć świadomość tego, że mówimy o rozwiązaniu dość nietypowym. Gdy pokonujemy długie dystanse, nogi mogą zacząć nam puchnąc, dobrze jest więc zainwestować w obuwie o rozmiarze nieco większym niż standardowy. Pewne znaczenie ma też nasze zamiłowanie do skarpet. Innym czynnikiem, którego nie powinno się ignorować, jest waga samego buta. Bieganie jest tą dyscypliną, z którą mamy do czynienia już pod sam koniec zawodów, jeśli więc jesteśmy zmęczeni, każdy dodatkowy gram stanowi niepotrzebne obciążenie. Zbyt lekkie buty również nie są jednak wskazane, nie zapewniają bowiem odpowiedniej amortyzacji.

 

 

O serwisie

Strona poświęcona jest tematyce sportowej. Zapraszamy do lektury naszych artykułów, z których dowiesz się wszystkiego o akcesoriach treningowych, a także w jakiej odzieży poczujesz się najlepiej uprawiając ulubione aktywności. 

kontakt@7minutowy.pl.pl

Galeria